A už nikdy si ich nepomýlite! Kľukva vs. brusnica
Dôvodom, prečo sa môže kľukva vs. brusnica pliesť, je ich fyzická podobnosť. V oboch prípadoch ide o nižšie kríky s jasne červenými guľatými bobuľami s tým, že kľukva má plody väčšie než brusnica. Vzhľadom na to, že ide o jedlé brusnice menšie, nemôže sa im kľukva rovnať.
Kľukva veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon) je niekdy označovaná ako americká alebo kanadská brusnica. Nedajte sa ale zmiasť. O brusnicu obyčajnú (latinsky Vaccinium vitis-idaea), na ktorú je možné vzácne naraziť aj v našich lesoch, ani zďaleka nejde.
Kľukva vs. brusnica: Chutia obidve
Brusnice aj kľukva sa používajú bežne v kuchyni. Zatiaľ čo chuť brusnice je možné opísať ako kyslú s mierne sladkým nádychom, v prípade kľukvy je kyslá chuť doplnená horkastou chuťou. Kľukvy i brusnice je možné použiť na výrobu džemov, marmelád alebo omáčok. Kľukvová omáčka je vyhlásená hlavne v Spojených štátoch, kde na stole nesmie chýbať na Deň Vďakyvzdania. U nás si môžeme kľukvy i brusnice kúpiť tiež v sušenej alebo lyofilizovanej podobe.
Kľukva i brusnica patria do rodu Vaccinium. Spolu s ďalšími 450 druhmi, vrátane nám dobre známej čučoriedky.
Brusnica: Malá, ale šikovná
Brusnica je na rozdiel od kľukvy veľmi cenená nielen pre svoju chuť, ale tiež pozitívne zdravotné účinky. V týchto malých červených plodoch sa skrýva napríklad vitamín C – silný antioxidant podporujúci imunitný systém, tvorbu kolagénu, vstrebávanie železa i miernenie únavy. Medzi ďalšie látky s významnými antioxidačnými účinkami patria antokyány a flavonoidy. Brusnice sú tiež bohaté na minerálne látky – napríklad mangán, ktorý prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, alebo draslík s jeho pozitívnym vplyvom na funkciu svalov a nervovej sústavy.
Brusnice vďaka svojmu jedinečnému zloženiu podporujú prirodzenú odolnosť a obranyschopnosť, majú pozitívny vplyv na stav kostí a kĺbov a ženy ocenia skutočnosť, že prinášajú úľavu pri premenštruačnom syndróme i počas menopauzy.
Ako zaradiť brusnice do bežného jedálneho lístka
V minulosti bolo možné na brusnice v lese naraziť rovnako ako teraz na čučoriedky. Kvôli neopatrným výrubom a lesným zásahom sú ale teraz už skôr vzácnosťou.
- Čerstvé brusnice – prisypte ich do ovocného šalátu, zmiešajte s hlávkovým šalátom alebo urobte brusnicový koláč. Uvariť môžete aj džem.
- Sušené a lyofilizované brusnice – rovnako dobre sa hodia na ochutenie domáceho müsli aj orieškovej zmesi.
- Brusnicový prášok – pridať ho môžete do jogurtu, raňajkových cereálií, smoothies i bylinkového čaju.
- Výživové doplnky – brusnice sú pre svoje vynikajúce účinky často súčasťou výživových doplnkov, v ktorých môže byť ich efekt podporený ďalšími zdraviu prospešnými zložkami. Výživové doplnky majú najčastejšie podobu kapsúl alebo šťavy.
Ak váhate, akú formu vybrať, myslite na to, že tepelná úprava môže prospešné látky (napríklad vitamín C) znehodnotiť. Brusnice tak stratia časť svojich účinkov, vďaka ktorým sú také jedinečné.
* platíte iba poštovné a balné 1.95€