Baza čierna: recept na marmeládu z kvetov aj bazový kompót

Dary čiernej bazy môžete prvýkrát využiť v máji a júni. Vtedy sa obalí bielymi kvetmi. Druhé obdobie, kedy je vhodné vyhľadať krík bazy čiernej, je v septembri a októbri. Teda v čase, keď kvety nahradia zrelé čierne bobule, ktoré dali rastline názov. Baza čierna má mnoho priaznivých účinkov na náš organizmus. Ako zaradiť do jedálne lístka bazu čiernu? Recepty vám napovedia.

Baza čierna: recept na marmeládu z kvetov aj bazový kompót
Baza čierna (Sambucus nigra) bola v minulosti často využívaná pre svoje pozitívne účinky aj ako zdroj surovín na domácu výrobu sirupov, marmelád alebo vína. Preto bola sadená v blízkosti vidieckych domov, záhrad a hospodárstiev, kde boli jej kvety aj plody jednoducho dostupné. Popri cestách ju môžete nájsť aj dnes.

Baza čierna – účinky oceníte po celý rok

Tak kvety, ako aj bobule bazy v sebe skrývajú bohatstvo v podobe jedinečných látok ako sú flavonoidy, vitamíny (vitamíny A, C a skupiny B) alebo minerály (napríklad draslík, vápnik a železo). Ako teda najlepšie uchovať ich účinky, vďaky ktorým baza čierna pôsobí ako antioxidant, podporuje prirodzenú obranyschopnosť i detoxikáciu tela a napomáha pri kontrole telesnej hmotnosti aj hladiny krvného cukru?

Baza čierna – recept na rýchly bazový kompót

Bazu je možné spracovať podobne ako čučoriedky. Stačí otrhať zrelé bobule (pozor, tie nezrelé môžu obsahovať zdraviu nevhodné látky) a dať ich do zaváracieho pohára. Ak máte pohár s objemom 0,7 litra, pridajte cca 3 lyžice cukru a zalejte vodou. Množstvo cukru upravte podľa veľkosti nádoby. Uzatvorené poháre zavárajte po dobu 20 minút pri 80 °C.

Využiť môžete tiež postup, keď 2 litre bazy zasypete 300 g cukru. Nasledujúce dva dni vždy pohár doplníte bazou a cukrom, pretože plody zľahnú. Potom opäť zavarte. 

Marmeláda z bazových kvetov

Naše (pra)babičky si nenechali ujsť žiadnu príležitosť na využitie darov prírody. Bazové kvety preto nielen sušili na čaj, ale robili z nich tiež marmeládu. Poruke pritom nemali špeciálny želírovací cukor, ani citrón alebo kyselinu citrónovú, ktoré sa do marmelád dnes bežne pridávajú. Vystačiť si tak museli s vodou, cukrom, hlavnou prísadou a poriadnou dávkou trpezlivosti pri miešaní. V 21. storočí je tak príprava oveľa rýchlejšia.

1. Natrhajte (najlepšie po daždi) 30 kusov bazových kvetov, kúpte 3 citróny, 2 kg želírovacieho cukru a natočte si 3 litre vody. 

2. Ostrihajte hlavné stonky, pridajte šťavu a kôru z citrónov a zalejte prevarenou vodou. 

3. Takto namočené kvety nechajte jeden až päť dní na chladnom mieste (nie v chladničke) s tým, že čím dlhšie sa budú kvety macerovať, tým bude chuť marmelády výraznejšia. 

4. Vodu zlejte cez jemné plátno do hrnca a zvyšky kvetov ešte cez látku vyžmýkajte. 

5. Pridajte želírovací cukor (prípadne cukor a pektín) a varte, dokiaľ nezačne marmeláda želírovať (to poznáte želírovacím testom, pri ktorom kvapnete na tanierik a počkáte do vychladnutia).

6. Plňte do vopred vyvarených pohárov, prípadne zavárajte po dobu 10 minút pri 80 °C.

Ak radi experimentujete, prihodiť môžete vanilkový struk, klinček alebo zázvor. 


Zdroj:

ImuBerin balení

ImuBerin

Komplexný doplnok stravy vyvinutý podľa originálnej nórskej receptúry.
Vyskúšajte ZADARMO*

* platíte iba poštovné a balné 1.95€


©2024 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa...