Viete, čo je to antioxidant? Prehľadné vysvetlenie, vďaka ktorému vám to bude jasné

Vo všetkých článkoch sa píše to isté: „Antioxidanty sú molekuly, ktoré pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom a oxidačnému stresu. Voľné radikály sú pritom škodlivé pre naše zdravie.“ Ak chcete skutočne pochopiť, čo je to antioxidant, a teda čo uvedená definícia znamená, stačí nám venovať 3 minúty a čítať ďalej.

Viete, čo je to antioxidant? Prehľadné vysvetlenie, vďaka ktorému vám to bude jasné

Dostatočný príjem antioxidantov je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Pomáhajú nám udržiavať telo vo forme, chrániť ho a podieľajú sa aj na spomaľovaní starnutia. Na pochopenie antioxidantov je ale potrebné najprv poznať ich protivníkov – voľné radikály a oxidačný stres.

Po prvé: Voľné radikály a ako fungujú

Voľné radikály sú malé nestabilné častice v našom tele, ktoré sa v organizme tvoria prirodzene. Sú zvláštne tým, že obsahujú nespárovaný elektrón a sú schopné existovať samostatne. Voľný radikál pritom môže voľný elektrón buď odovzdať inej molekule, alebo od nej naopak ďalší elektrón prijať. A tým môže v tele nechcene spôsobiť „neporiadok“ a poškodenie buniek. 

Voľné radikály sú dôležité na fungovanie ľudského organizmu. Využíva ich napríklad imunitný systém

Po druhé: Oxidačný stres telu škodí

Ak panuje rovnováha medzi voľnými radikálmi a látkami, ktoré ich dokážu včas z tela odstrániť (antioxidanty), je všetko v poriadku. Komplikácia nastáva, ak je voľných radikálov „viac, než je zdravé“. Potom zostávajú v organizme a môžu poškodzovať bunky, tkanivá a prispievať k rýchlejšiemu starnutiu. Na vine môže byť nesprávny jedálny lístok, nedostatok antioxidantov, znečistené ovzdušie, fajčenie, toxíny, vysoký príjem alkoholu, infekcia a ďalšie dôvody. Spravidla ide ale o ich kombináciu.

Oxidačný stres nezamieňajte s tým chronickým. Ide o dve úplne odlišné oblasti. Aj keď telu neprospieva ani jeden.

Po tretie: Čo to je antioxidant

Pojem „antioxidanty“ nám hneď napovie, že ide o látky, ktorých pozitívny vplyv súvisí so schopnosťou brániť „oxidácii“, respektíve oxidačnému stresu. Rovnako ako vznikajú v tele prirodzene voľné radikály, dokáže si organizmus vytvárať aj vlastné antioxidanty. Ich množstvo je ale možné zvýšiť aj stravou – skvelými zdrojmi sú napríklad bobuľoviny, ale tiež ďalšie druhy ovocia, zelenina, zelený čaj nebo horká čokoláda. 

Medzi látky schopné chrániť pred oxidačným stresom patrí napríklad vitamín C, selén alebo zinok.

V prípade nerovnováhy je najvhodnejšie zvýšiť príjem antioxidantov a zároveň sa snažiť znížiť zdroje voľných radikálov. S prvým z uvedených môžu pomôcť okrem iného aj výživové doplnky.


ImuBerin balení

ImuBerin

Komplexný doplnok stravy vyvinutý podľa originálnej nórskej receptúry.
Vyskúšajte ZADARMO*

* platíte iba poštovné a balné 1.95€


©2024 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa...